نکات خرید دستگاه cnc

دستگاه cnc

دستگاه cnc 

عملا همان دستگاه تراش ساده مي‌باشد. كه قابليت کنترل از طريق کامپیوتر توسط منطق رياضي را دارد. در اين دستگاه تمامی عملیات برش و فرزکاری تماما توسط کامپیوتر انجام شده و با دقت بالایی این کار را انجام می‌دهد و تنها نیاز آن به وجود اپراتور تنها در شروع و پایان عملیات است. برای عملکرد درست نیاز به نوشتن برنامه حركتي آنهم فقط براي يكبار لازم است. دستگاه اين عمل را بصورت خودكار هر چند بار كه بخواهيم تكرار مي نمايدالبته  بدون نیاز به كاربر 

معرفی دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب در موارد متفاوتی در صنعت استفاده دارد و یکی از پرکاردبردترین دستگاه های صنعتی محسوب می‌شوند . به همین جهت در این مقاله قصد داریم برا شما از جزئیات این دستگاه صحبت کنیم.  دستگاه cnc با توان کار بسیار بالا و دقت زیاد می تواند فرایند تولید قطعات را سرعت ببخشد.  این دستگاه با استفاده از مته پر سرعت و کنترل کامپیوتری بازو ها برای تغییر مسیر مته در زمینه ی برش و سوراخ بسیار حرفه ای عمل میکند. به نسبت متریال مورد نظر برای برش بر روی سینی دستگاه و سیستم کالیبراسون دستگاه شروع به برش میکند.

دستگاه CNC میتواند عملیات برش و سوراخ را در راستای سه محور اصلی انجام دهد. این برش ها در واقع تو رفتگی هایی را به اندازه ی نوک سر مته ایجاد میکند که در حرکت دادن بازو ها و همچنین تو رفتگی و یا بیرون آمدن مته بر روی متریال ، خطوط و همچنین نفش ها ایجاد میشود.

یکی از پرکاربردترین دستگاه های صنعتی  دستگاه CNC است. با توجه به وسعت کارایی این دستگاه، از آن در صنایع مختلف استفاده می شود. استفاده از این دستگاه حتی تا صنایع مهمی چون موشک سازی و ماهواره سازی نیز پیشرفته است چرا که دقت عملیات برش دراین دستگاه میتواند تا صدم میلیمتر باشد. در واقع روز به روز گستردگی استفاده از دستگاه سی ان سی بیشتر می شوند و صنایع بیشتری به فکر استفاده از این دستگاه می افتند.

با پیشرفته شدن دستگاههای cnc میتوان نسل بعدی را توسط همین دستگاه‌های فعلی تولید کرد و هر نسل ، نسبت به مدل قبلی خود بسیار پیشرفته تر ، دقیق تر و سریع تر خواهد بود.

 

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب را به جرأت می‌توان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ابزارهای پیشرفت تکنولوژی در صنعت در چند سال اخیر معرفی کرد. همانطور که از اسم این دستگاه‌ها بر می‌آید، برنامه‌های کامپیوتری و شبکه‌ها در کار این دستگاه‌ها نقش محوری دارند و به همین دلیل، افزایش دقت در کنار حفظ کیفیت، باعث پیشرفت در حوزه تولید قطعات و دستگاههای حساس شده است. امروزه می‌بینیم که دستگاه‌های سی ان سی در برش چوب، در برش سنگ، در برش فلزات و حتی در برش شیشه کاربر دارند. پس می‌توان از یک دستگاه CNC در حوزه‌های مختلف استفاده کرد.

 

دستگاه cnc چوب  چیست ؟

دستگاه cnc چوب  یک دستگاه هوشمند و پیشرفته است که اسم آن از Computer Numerical Control برگرفته شده از و به نقش کنترل عددی کامپیوتری در کنترل این دستگاه‌ها اشاره دارد. در حقیقت، این دستگاه‌ها را می‌توانیم همان دستگاه‌های معمولی در نظر بگیریم که کنترل آنها از دست انسان خارج شده و با استفاده از برنامه‌های هوشمند و کامپیوتری کنترل می‌شود. برای درک عملکرد این دستگاه، می‌توانید دستگاه فرز سی ان سی را در نظر بگیرید که از یک دستگاه فرز معمولی به همراه یک سیستم کنترل هوشمند تشکیل شده است.

پس می‌بینیم که یک دستگاه CNC، از یک بخش هوشمند کامپیوتری و یک بخش حرکتی یا مکانیکی تشکیل شده است. بخش حرکتی یا مکانیکی این دستگاه‌ها، همانند سایر دستگاه‌های معمولی است و برای حرکت دادن یک ابزار برشی طراحی شده است. تفاوت این دستگاه‌ها با دستگاه‌های معمولی، به سیستم هوشمند و نرم افزار کنترل آن بر می‌گردد. این نرم افزار، یک محیط کاربری در اختیار اپراتور قرار می‌دهد که اپراتور می‌تواند مختصات حرکتی دستگاه و مشخصات آن در ابعاد مختلف را وارد کند. با اعمال دستور از طرف این نرم افزار، بخش حرکتی دستگاه باعث حرکت ابزار بررسی شده و منجر به برش یک قطعه کار می‌شود.

بازار کار برای دستگاه CNC

تنوع استفاده از دستگاه cnc  در مشاغل و صنایع مختلف ، بازار پر رونق و پر سودی برای این حرفه به همراه داشته است. همین بازار  پرسود که در دستگاه CNC وجود دارد باعث شده تا شرکتهای زیادی در این زمینه فعالیت کنند. واردات ، ترخیص ، حمل و نقل ، نصب و ارائه خدمات جانبی و پشتیبانی از جمله فعالیت های این شرکتهاست. این خدمات ، فکر و وقت خریداران از انجام این کارها آسوده میکند. البته در این بین سودجویانی برای ورود به این عرصه تلاش کنند. سودی که می توان به صورت ناشایست از فروش این دستگاه ها به جیب زد بسیار قابل توجه است چرا که قیمت بالای این دستگاه ها و خدمات پشتیبانی آن ها میتواند رقم های بالایی را ایجاد کند و همین موضوع باعث شده تا شرکت های مختلفی برای فروش این دستگاه اقدام کنند.

دریافت لیست قیمت دستگاههای سی ان سی 

  اهمیت خدمات پس از فروش دستگاه  CNC

  متاسفانه مردم نمی دانند که  خرید دستگاه cnc آنقدرها هم ساده نیست. در واقع برای راه اندازی یک کسب و کار که قرار است حول خدمات این دستگاه  باشد و یا توسعه کسب و کار خود، تنها خرید یک دستگاه سی ان سی کافی نیست تا برای شما کار کند؛ آنچه که مهم است خدمات پس از فروش دستگاه CNC است که مورد توجه واقع نمی شود و معمولا هنگام خرید به بعد موکول میشود.

   

  شما اگر بهترین دستگاه cnc  بازار را خریده باشید ولی شرکت فروشنده قادر به تعمیر و نگهداری و ارائه لوازم جانبی این دستگاه نباشد و یا قطعات آن در داخل کشور وجود نداشته باشد ، این دستگاه تا زمانی که به سرویس نیاز ندارد برای شما کار میکند. و پس از آن هیچ ارزشی برای شما نخواهد داشت. ارزش یک دستگاه صنعتی به ویژه دستگاه CNC تنها و تنها به خدماتی است که بر روی این دستگاه به مشتری ارائه می شود. این خدمات گرچه با هزینه همراه هستند اما مهمتر از هزینه ای که پرداخت میکنید این است که اصلا این خدمات به شما ارائه شود.

   

  برخی از دستگاه های موجود در بازار که توسط شرکت های نامعتبر و تنها با شانتاژهای تبلیغاتی و دروغ های جذب کننده به فروش می رسند، هیچ خدماتی ندارند. اصولا این دستگاه ها قیمت پایین تری نسبت به بقیه دستگاه های هم رنج خود دارند تا مشتری را مجاب به خریدن نمایند؛ غافل از اینکه این دستگاه وقتی خراب شود هیچ تعمیر کاری از این شرکت توانایی تعمیر آن را ندارد. این یعنی یک تکه آهن کنار کارگاه شما !  قیمت های پایین عموما بی دلیل نیستند که یکی از دلایل آن نداشتن خدمات پس از فروش دستگاه CNC است.

   

  فروشندگان این شرکتهای با جملاتی مثل “خدمات پس از فروش اصلا مهم نیست” یا “شما تا این دستگاه خراب شود سود کلانی برده اید ” و … بر زبان می‌اورند.  جملاتی فریبنده که خریدار را به خرید ترغیب می کند اما در باطن هیچ سودی برای خریدار ندارد و تنها قصدشان فروش یک کالای بی کیفیت است.

  قبل از خرید دستگاه CNC

  قبل از خرید دستگاه CNC مطمئن شوید که قطعات یدکی، لوازم اصلی ، همچنین تکنسین حرفه ای این دستگاه در شرکت فروشنده وجود داشته باشد. همه شرکت ها مدعی هستند که این تکنسین در شرکت ها آن ها وجود داشته و از بهترین تعمیرکاران این دستگاه در ایران است. خیلی ساده میتوانید با مراجعه به مشتریان قبلی شرکت و مخصوصا خریداران قبلی این دستگاه ، مطلب شوید آیا این تکنسین مهارت کافی برای تعمیر و سرویس دستگاه شما را دارد ؟  همچنین از مشتریان قبلی درباره میزان خرابی های متوالی دستگاه و خریابی های شایع آن سوال کنید. شاید برای یک کارگاه ، هفته ای دوبار سرویس ۴ ساعته خیلی مهم نباشد اما برای شما شاید ۱ ساعت خاموشی دستگاه ، کل برنامه زمانبندی شمارا به هم بریزد و متحمل هزینه شوید.

   

  ناگفته نماند که سرویس و نگهداری از دستگاه CNC، کار سخت و پیچیده ای نیست. قطعا شما بعد از مدتی کار با این دستگاه به فوت و فن آن آشنا شده و به همین علت می توانید گاهی خودتان مشکل را سریع برطرف کنید و کار را ادامه دهید. اما در ابتدای امر حتما نیاز به خدماتی دارید که در هنگام مشکل دستگاه شما چند روز معطل و خراب نباشد.

  برای استفاده از خدمات پشتیبانی دستگاه CNC حتما به شرکت های معتبر در این زمینه مراجعه کنید. شاید این شرکت ها محدود هستند و گاهی قیمت های بالاتری دارند اما در عوض، شما مطمئن خواهید بود که می توانید از خدمات این شرکت ها بهره مند شوید. خدماتی که اگر نباشند مشکلات عدیده ای برای کسب و کار مبتنی بر این دستگاه ایجاد می کند.

   

  شما در هنگام خرید دستگاه CNC باید به دقت به صحبت های فروشنده گوش کنید و ریز به ریز آنچه که قرار است در خدمات پس از فروش دستگاه CNC به شما ارائه شود را بدانید. یکی از مشکلاتی که برای فروشنده های دستگاه CNC وجود دارد، انتظارات بیش از حد برخی از مشتری ها است. بهتر است قبل از آنکه خرید خود را تکمیل کنید، همه آنچه که قرار است به صورت خدمات به شما ارائه شود را بدانید تا مشکلی در آینده نداشته باشید.

   

  قرار نیست همه چیز در دستگاه و همه کار برای دستگاه و ان هم مجانی توسط تکنسین انجام شود. طبق قرارداد اولیه اقداماتی در ذیل خدمات پس از فروش دستگاه CNC قرار می گیرد که اگر شرکت معتبر باشد قطعا به آن ها وفادار خواهد بود.

  دستگاه cnc چوب

  دستگاه cnc چوب

   

  روش کار دستگاه cnc

  بخش كنترلگر، بخش اصلي يك دستگاه CNC است. در صنعت اين بخش با نام كنترلرCONTROLER  نامیده می‌شود. يك دستگاهCNC  از هر نوع (تراش،فرز ،سنگ،ابزار تيز كن،تزريق ،پرس و…) بيشتر با نوع كنترلر آن شناخته می‌شود. همچنین نوع آموزشی كه به افراد داده مي‌شود در اصل براساس كنترلر دستگاه می‌باشد.

   

   

  یکی از بهترین و معروف‌ترین دستگاه‌های برش و تولید ، دستگاه‌های cnc هستند. این دستگاههای به روش‌های متفاوتی کار می‌کنند . هد اصلی دستگاه با حرکت در راستای محور ایکسX و وایY و یا حتی زدZ ، میتواند هر قطعه را تولید کند و هر شکلی را حکاکی کند. برشکاری در این دستگاه با بهره‌گیری از انتقال نیروی دورانی به  مته‌ی واقع در هد دستگاه انجام می‌شود.  و به وسیله بازروها، نیروی مته به سطح مد نظر وارد می شود. کنترلر مرکزی محاسبه می‌کند که حرکت بعدی بازوهای در چه جهتی و به چه میزان باشد.

   

  انواع دستگاه CNC

  این دستگاه‌ها بر اساس کاربردشان تقسیم بندی می شوند :

  1. دستگاه  CNC چوب
   • CNC منبت و حکاکی و برش تخت
   • CNC منبت کاری چهار محوره روتاری ( قطعات مدور)
  2. دستگاه های CNC سنگ
  3. دستگاه های CNC برش ورق
   • CNC برش CO2 و پلاسما
   • CNC برش واترجت
  4. دستگاه های CNC فولاد و فلزات سخت
   • CNC فرز
   • CNC تراش

   

  دستگاه cnc چوب

  دستگاه cnc چوب

  دریافت لیست قیمت دستگاههای سی ان سی 

    

    

   بر اساس تعداد محورهای دستگاه CNC، تراش ۲ یا ۳ محوره توسط دستگاه انجام می‌گیرد .حرکت بازوهای دستگاه را این محورها کنترل می‌کنند. در ماشین‌های سه محوره یک محور دیگر وجود دارد عمود بر دو محور قبلی کار میکند که کار ماشینکاری را برای رسیدن به اهداف مختلف تسهیل می کند. یعنی علاوه بر چپ-راست و بالا-پایین یک حرکت دیگر وجود دارد که بصورت داخل-خارج عمل میکند و میتواند عمق برشکاری را تنظیم کند. با کنترل همزمان سه محور دستگاه CNC، سطوح پیچیده را می توان ماشین کاری کرد.

   در صنعت چاپ و تبلیغات

   دستگاه CNC از جمله دستگاه‌های پر کاربرد امروزی به حساب می‌آیند که در زمینه‌های مختلفی استفاده دارند. این دستگاه ها کاربردهای فراوانی در صنعت چاپ و تبلیغات پیدا کرده‌اند و محصول نهایی این صنعت را ارتقا چشم‌گیری داده‌اند. و همین موضوع گستردگی بازار استفاده از این دستگاه را فراهم ساخته است. شما می توانید با استفاده از دستگاه CNC مواد مختلفی از جمله چوب، متریال هایی مانند چوب را برش داده و یا بر روی آن حکاکی کنید و در عین حال می توان با این دستگاه عملیات مشابهی را بر روی سنگ ، فلز و ورق فلزی ایجاد کرد.

   استفاده از CNC میتواند طرح‌های خلاقانه‌ای برای کارت ویزیت و هدایا تبلیغاتی باشد.

   دستگاه cnc چوب

   نمونه کارت ویزیت با استفاده از دستگاه CNC

    

   خرید دستگاه CNC

   یک دستگاه خوب CNC باید دارای محور دنده شانه‌ای مورب باشد، چون نسبت به بال اسکرو دارای سرعت و دقت بالاتری هستند.

   اسپیندل آب‌خنک ۲۴هزار دور داشته باشد ،که هرچه قدرت اسپیندل بیشتر باشد روند کار بهتر خواهدبود.  سیستم آب خنک با توجه به گردش مداوم آب داخل اسپیندل برای دشتگاه‌هایی که در انجام کارهای سفارشی استفاده می‌شوند  بهتر است چون زمان کارکرد دستگاه زیاد است و اینگونه استهلاک کمتری خواهند داشت.

   موتورهای دستگاه بهتر است ۳فاز باشند تا دستگاه راندمان بالاتری داشته باشد قدرت بیشتری تولید شود.

   دستگاه‌های CNC باید دارای کنترل DSP باشند، از جمله مزیت های آن:

   ۱- دارای حافظه طولانی مدت و ذخیره فایل

   ۲- قابلیت ادامه کار پس از قطع برق یا خاموش شدن دستگاه توسط اپراتور می باشد

   ۳- کنترل سرعت دستگاه و همچنین تنظیم ارتفاع محور Z حین کار

   ۴- دستگاههای که مجهز به DSP  هستند دیگر نیازنیست کامپیوتر کنار دستگاه داشته باشند و  فایل ها در دفتر کار آماده میشود و با فلش به دستگاه انتقال داده میشود که برای سلامت کامپیوتر آن در برابر غبار چوب مفید می باشد.

   همچنین لازم است دستگاه از شاسی قوی برخوردار باشد تا در هنگام کار لرزش پیدا نکند.

    

    

    

    

   تحویل و نصب دستگاه cnc 

   دستگاه‌ CNC وزن زیادی دارند و وزن آنها ممکن است از چند صد کیلوگرم تا چند تن تغییر کند. هزینه جابجایی دستگاهی با این وزن به طور کامل به قیمت پایه دستگاه اضافه می‌شود. برخی از شرکت‌های فروشنده دستگاه CNC خدمات اضافی ارائه می‌دهند که این هزینه را نیز شامل می‌شود.  درهر صورت این نکته را در نظر بگیرید که هزینه حمل ممکن است با شما باشد یا با شرکت فروشنده. بنابراین بهتر است همیشه این سوال را از فروشنده بپرسید و همچنین هزینه تقریبی حمل دستگاه CNC خریداری شده خود را تا کارگاهتان از فروشنده جوبا شوید. شاید لازم باشد خودتان این کار را انجام دهید و چند صدهزارتومانی صرفه‌جویی کنید.

    

   اما نصب و راه‌اندازی دستگاه بخش مهمی است که حتما باید توسط شرکت فروشنده انجام شود و گارانتی آن نیز صادرگردد. این مورد می‌تواند تأثیر بیشتر و بزرگتری بر قیمت دستگاه CNC داشته باشد و خرج‌های  جانبی نیز ممکن است داشته باشد.

   با توجه به وزن بالای این دستگاه‌ها، گاهی لازم است عملیات مستحکم سازی بر روی کف کارگاه انجام شود تا تحمل وزن و لرزش های دستگاه حین کار را داشته باشد.  که این به‌خودی‌خود یک خرج جانبی محسوب می‌شود ولی برای طول عمر دستگاه شما مفید است. اما در مورد نصب دستگاه در کارگاه باید طبق قرارداد فروش عمل کنید. برخی از شرکت‌ها حین فروش در قرارداد فروش دستگاه CNC قید می‌کنند که وظیفه نصب و راه‌اندازی دستگاه بر عهده فروشنده است. اما اگر چنین موضوعی در میان نباشد، باید هزینه نصب دستگاه را نیز به قیمت دستگاه CNC اضافه کنید.

    

   آموزش کار با دستگاه CNC و تعهدات گارانتی

   دستگاه CNC همانند دیگر ماشین‌های صنعتی به یک آموزش خاص نیاز دارد و بسته به مهارت اپراتور ممکن است این آموزش از چند روز تا چند ماه طول بکشد تا مهارت‌های لازم برای کار با این دستگاه را فرا بگیرند. دستگاه CNC به اندازه‌ای کارآمد است که یک اپراتور برای انجام همه فعالیتهای دستگاه کافیست. بسیاری از شرکت‌های خصوصی و حتی فروشنده دستگاه CNC آموزش کار با دستگاه CNC را ارائه می‌دهند که ممکن است ۱۰۰۰ دلار به ازای هر مربی باشد. اما برخی شرکت‌ها نیز آموزش کار با دستگاه را در سایت خود می‌گذارند و در دسترس عموم هستند. بنابراین شاید لازم باشد هزینه آموزش اپراتور را نیز به قیمت دستگاه CNC اضافه کنید.

    

   فاکتور مهم دیگر تأثیرگذار بر قیمت دستگاه CNC، گارانتی و طرح پوششی شرکت برای دستگاه است. اکیدا توصیه میکنیم که هرگز خود را در موقعیتی قرار ندهید که این گزینه را  به هر قیمتی از دست بدهید. به توصیه‌های دفترچه راهنمای سازنده دستگاه گوش کنید و مطابق با دستورالعمل ذکر شده در کاتالوگ دستگاه عمل کنید. این آپشن اگرچه باعث بالا رفتن قیمت دستگاه CNC می‌شود، اما درنهایت برای شما سودمند خواهد بود.

    

   ایرادهای متداول دستگاه‌های CNC

   گارانتی دستگاه شامل موارد زیادی است که بهتر است این موارد را از فروشنده بپرسید و البته توضیح هر مورد را میتوانید از ایشان بخواهید. برای یک دستگاه بزرگ و گرانقمیت ، گارانتی یعنی بیمه عمر ، یعنی شما خیالتان از بابت کارکزد صحیح دستگاه راحت خواهد بود. گاهی حتی لازم است از فروشنده درباره ایرادهای شایع و متداولی دستگاهی که قصد خرید آن را دارد بپرسید. ممکن است این دستگاه بخصوص ایراد متداول داشته باشد که مثلا هر ۱۰۰۰ ساعت کار رخ می‌دهدو بنابراین میتوانید بدون نگرانی از دیر شدن تحویل سفارش، قبل از این ساعت کاری ، به سرویس مجدد دستگاه اقدام کنید و از گارانتی دستگاه استفاده کنید.

   سی ان سی چوب

   دستگاه  برش سی ان سی

   قطعات دستگاه برش لیزر

    

    

    

   دریافت لیست قیمت دستگاههای سی ان سی 

    کاربرد دستگاه cnc

    دستگاههای سی ان سی مصارف متعددی دارند تعدادی از این مصارف شامل این موارد است :

    • تولید انواع مصنوعات چوبی
    • تولید مبلمان
    • تولید دکوراسیون داخلی
    • ساخت کابینت و انواع ممبران
    • کار روی فلزات نرم و ساخت نمونه و قالب سازی
    • ساخت قطعات حساس آلومینیومی
    • کار بر روی سنگ جهت هر نمونه محصولات سنگی و نما
    • حکاکی و شیار زنی چوب و ام دی اف برای ساختمان
    سوالی دارید ؟
    Send via WhatsApp