قطعات دستگاه برش لیزر

آشنایی با قطعات دستگاه برش لیزر و وظیفه هر کدام از آنها

آشنایی با قطعات دستگاه برش لیزر و وظیفه هر کدام از آنها در این دستگاه کمک می‌کند که دیدگاه بهتری نسبت به عملکرد آن داشته باشید. از دستگاه‌های بسیار پیشرفته و پیچیده بگیریم تا دستگاه‌های معمولی قدیمی، همه آنها در ابتدا قطعات جداگانه‌ای بوده که به یکدیگر متصل شده و تبدیل به یک دستگاه پیشرفته شده‌اند. قرار گرفتن این قطعات در کنار یکدیگر به شکلی مناسب و با هماهنگی انجام گرفته که همه آنها برای انجام یک وظیفه خاص طراحی شده‌اند.

یکی از راهکارهای آشنایی با دستگاه‌های مختلف، آشنایی با قطعات آنها و نحوه قرار گیری قطعات در دستگاه است. به منظور کمک و آشنایی بهتر شما با دستگاه‌های برش لیزر و همچنین برای کمک به کسانی که به فکر ارتقاء دستگاه یا تعمیر آن هستند، در این مطلب به معرفی مهمترین قطعات دستگاه برش لیزر خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم که وظایف هرکدام را توضیح دهیم.

اما زمانی که وارد معرفی بخش قطعات مربوط به بخش حرکتی دستگاه لیزر می شویم تقریباً کار ما آسان‌تر است و بیشتر ابزارهایی هستند که قبلاً با آنها سروکار داشته‌ایم. این قطعات به صورت مکانیکی عمل کرده و هر کدام از آنها بخش کوچکی از کار را بر عهده گرفته‌اند. خرید قطعات این بخش در زیر فهرست شده است که در ادامه بیشتر آنها را معرفی خواهیم کرد.

 • موتور دستگاه برش لیزر
 • پولی دستگاه لیزر
 • مکنده دستگاه برش لیزر
 • روتاری
 • زنجیر و تسمه محور دستگاه لیزر
 • ریل و واگن دستگاه برش لیزر
 • کابل اتصال دستگاه لیزر
 • کلید اضطراری

اگر وقت کافی برای مطالعه این مطلب را ندارید ، میتوانید به خلاصه صوتی آن گوش دهید:

مهم‌ترین قطعات دستگاه برش لیزر کدام هستند

اصولاً برای معرفی بهتر دستگاه‌های مختلف مانند دستگاه سی ان سی و دستگاه برش لیزر، آن‌ها را به دو قسمت تقسیم می‌کنند که در معرفی آنها تداخلی به وجود می‌آید. بنابراین ما هم دستگاه برش لیزر را به دو بخش تولید لیزر و بخش حرکتی آن تقسیم بندی می‌کنیم. در بخش تولید لیزر لحظه شروع فعالیت تیوب لیزر تا لحظه حرکت هد دستگاه، قطعات مختلفی به کار گرفته می‌شوند که برخی از آنها وظیفه تولید اشعه لیزر، برخی وظیفه انتقال و برخی نیز وظیفه تغییر جریان لیزر را بر عهده دارد. مهم‌ترین قطعات دستگاه برش لیزر در زمینه تولید لیزر گزینه‌های زیر هستند:

 • پنل دستگاه لیزر
 • مین برد دستگاه لیزر
 • تیوب لیزر
 • لنز دستگاه برش لیزر
 • آینه‌ها
 • پاور دستگاه برش لیزر
 • چیلر خنک کننده
 • هد دستگاه لیزر

پادکست صوتی نکات دستگاه برش لیزر

قطعات بخش تولید لیزر

برای معرفی و آشنایی با قطعات دستگاه برش لیزر روال خاصی وجود ندارد که ما بخواهیم از آن پیروی کنیم. اما مبنای کلی این مطلب را به این صورت در نظر می‌گیریم که ابتدا اشعه لیزر تولید شده و سپس توسط بخش حرکتی به کار گرفته می‌شود. با این تفاسیر معرفی قطعات را از بخش تولید لیزر و از پنل دستگاه لیزر شروع می‌کنیم:

پنل دستگاه لیزر

پنل دستگاه لیزر یک صفحه نمایش است که در آن دکمه‌هایی برای کنترل بخش‌های اساسی دستگاه تدارک دیده شده است. در این صفحه کلید امکان کنترل و وارد کردن پارامترهای اساسی به کاربر داده می‌شود که محیط آن کاملاً با محیط نرم افزار کنترل دستگاه همخوانی دارد. در بازار ایران مدل‌های مختلفی از این پنل‌ها وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پنل دستگاه لیزر مدل RDL320
 • پنل دستگاه لیزر مدل RDC6442
 • پنل دستگاه لیزر مدل RDC6332

پنل دستگاه لیزر اصلی‌ترین ابزاری است که در اختیار اپراتور دستگاه برش لیزر قرار می‌گیرد تا به کمک آن دستگاه را کنترل کرده و برای برش‌های مختلف آماده سازی کند. در بین قطعات دستگاه برش لیزر می‌توان ادعا کرد که پنل پل ارتباطی بین تکنسین و بخش هوشمند دستگاه است.

مین برد دستگاه لیزر

اگرچه مین برد دستگاه لیزر به عنوان یک قطعه اصلی و مهم شناخته نمی‌شود، اما بخش مهم قطعه پنل دستگاه لیزر است که به عنوان مادر برد یا همان برد اصلی فعالیت می‌کند. تمامی دکمه‌ها و نمایشگر پنل دستگاه برش لیزر بر روی این برد اصلی نصب شده‌اند و وظیفه آن تقریباً همانند مادربرد کامپیوتر است.

مین برد مختلفی در سطح بازار وجود دارد که با توجه به پنل دستگاه لیزر به سه مدل مختلف تقسیم می‌شوند:

 • مین برد مدل RDL320
 • مین برد مدل RDC6442
 • مین برد مدل RDC6332

تیوب لیزر

تیوب لیزر یکی از اصلی‌ترین قطعات دستگاه برش لیزر است که به طور مستقیم فرایند تولید اولیه اشعه لیزر درون آن انجام می‌گیرد. نحوه عملکرد تیوب لیزر بر عملکرد دستگاه تأثیر مستقیم دارد و شدت این تأثیر به حدی است که تغییر کوچک در عملکرد تیوب باعث تغییر بزرگ در شدت و نوع اشعه لیزری تولید شده می‌شود. بطور کلی تقسیم بندی تیوب لیزر در ابتدا بر مبنای جنس آن انجام می‌گیرد که به دو دسته تیوب لیزری شیشه‌ای و تیوب لیزری فلزی تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • تیوب‌های لیزری شیشه‌ای به صورت استوانه‌ای در بسته از جنس شیشه هستند که در آن گازهای نجیب مانند هلیوم، آرگون و زنون یافت می‌شود که اشعه تولیدی آن‌ها نسبتاً باریک بوده و برای برش‌های دقیق استفاده می‌شود.
 • تیوب‌های لیزری فلزی به صورت استوانه‌ای در بسته از جنس فلز هستند. اشعه تولید شده در تیوب‌های فلزی قطر بیشتری دارد و برای برشهای مواد سخت مناسب هستند و طول عمر آنها نسبت به تیوب‌های شیشه‌ای بهتر است.

اما یکی دیگر از این مبنای دسته بندی تیوب‌های دستگاه برش لیزر، دسته بندی آنها بر مبنای شرکت تولید کننده تیوب لیزر است. در بازار ایران در حال حاضر دو شرکت رسی (Reci) و ای اف آر (EFR) فعالیت می‌کنند که هر کدام از آنها تیوب‌های مختص به خود دارند.

 • تیوب لیزر EFR توسط یک شرکت چینی با همین نام تولید می‌شود که محصولات خود را در ۳ سری با نام‌های سری ZS، سری F و سری CL به بازار عرضه می‌کند. جدیدترین محصولات این شرکت سری ZS هستند که با توان‌های ۴۰، ۵۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۳۰، ۱۵۰ و ۱۷۰ وات تولید می‌شوند.
 • تیوب لیزر رسی یکی دیگر از برندهای موجود در بازار ایران است که تنوع در محصولات آن نسبت به مدل‌های دیگر بسیار بیشتر است. این شرکت محصولات خود را در چهار مدل سری w، سری Z، سری s و سری W به بازار عرضه می‌کند. این تیوب‌ها در مدل‌ها و توان‌های مختلفی هستند که با توجه به نوع دستگاه و توانایی آن انتخاب می‌شوند.

لنز دستگاه برش لیزر

لنز دستگاه برش لیزر یکی از قطعات دستگاه برش لیزر است که بعد از تیوب لیزر به کار گرفته می‌شود. لنز دستگاه لیزر وظیفه جمع‌آوری اشعه‌های پراکنده و تبدیل آنها به یک اشعه متمرکز را بر عهده دارد. مهم‌ترین فاکتور در تعیین انواع مختلف این لنزها، محل قرارگیری آنها در دستگاه است.

 • لنزهای ۲ اینچ که فاصله بین متریال و محل قرار گرفتن لنز ۲ اینچ یا حدود ۵ سانتی متر است؛
 • لنزهای ۲٫۵ اینچ که فاصله بین مدعیان تا محل قرار گرفتن لنز ۲٫۵ اینچ یا حدود ۶٫۳۵ سانتی متر است.
 • لنز ۴ اینچ که فاصله بین متریال و محل قرار گرفتن لنز ۴ اینچ است.

لنزهای ۲ اینچی معمولاً برای هر کاری بهترین گزینه هستند و برای انواع سنگ و شیشه استفاده می‌شود. لنزهای دو و نیم اینچی هم برای برش و هم برای حکاکی کاربرد دارند و بیشتر بر روی مواد نرم مانند چوب، پلکسی، پارچه و چرم استفاده می‌شوند. این در حالی است که لنزهای ۴ اینچی برای برش مواد با ضخامت بالای ۴ میلیمتر استفاده می‌شوند.

پاور دستگاه برش لیزر

کسانی که با پاور استفاده شده در کامپیوترهای خانگی آشنایی دارند، احتمالاً در مورد پاور دستگاه برش لیزر اطلاعات کافی دارند. این‌ها همان وظیفه پاور کامپیوترهای خانگی را انجام می‌دهند و وظیفه آن‌ها تأمین ولتاژ مورد نیاز برای تیوب دستگاه لیزر است. جلوگیری از نوسانات برق و همچنین فیلتر جریان الکتریکی از مهمترین وظایف این قطعات هستند.

پاور دستگاه برش لیزر موجود در بازار ایران در چهار مدل هستند:

 • پاور ۱۲۰ وات دستگاه لیزر
 • پاور ۱۳۰ وات دستگاه لیزر
 • پاور ۱۰۰ وات دستگاه لیزر
 • پاور ۸۰ وات دستگاه لیزر

چیلر خنک کننده

چیلر خنک کننده یا چیلر دستگاه لیزر یکی از قطعات دستگاه برش لیزر است که به طور مستقیم با طول عمر آن در ارتباط است. این چیلرها و وظیفه خنک کردن تیوب لیزر به هنگام تولید اشعه را بر عهده دارد. اگر چیلر دستگاه به خوبی کار نکند یا در کل وجود نداشته باشد، طول عمر تیوب لیزر و دستگاه برش لیزر به شدت کاهش می‌یابد. این چیلرها در دو مدل جذبی و مدل تراکمی کار می‌کنند و مدل‌های موجود آنها در بازار به شکل زیر هستند:

 • چیلر دستگاه لیزر CW5200
 • چیلر دستگاه لیزر مدل CW5000

هد دستگاه لیزر

هد دستگاه لیزر به عنوان خروجی نقطه نهایی تماس دستگاه برش لیزر با سطح نمونه کار شناخته می‌شود که یک قطعه فلزی بسیار محکم و مقاوم است. در هد دستگاه امکان تغییر در قطر اشعه لیزر خروجی وجود دارد و می‌توان کیفیت برش نهایی را تحت تأثیر قرار داد. این قسمت از دستگاه در دو بخش نازل هد دستگاه لیزر و لوله هد دستگاه لیزر تشکیل شده است.

موتور دستگاه برش لیزر

موتور دستگاه برش لیزر همانند الکتروموتورهای معمولی هستند که جریان الکتریکی را به جریان حرکتی تبدیل می‌کنند و وظیفه آن گرداندن همه قطعات حرکتی دستگاه است. این موتور می‌تواند در مدل‌های مختلفی باشد و تنوع آن در سطح بازار است که نیازی به معرفی آنها در این مطلب نیست. فقط به خاطر داشته باشید که موتورهای دستگاه برش لیزر به صورت دو فاز و سه فاز هستند که انتخاب بین آنها باید با توجه به نیاز شما صورت گیرد.

پولی دستگاه لیزر

پولی دستگاه لیزر ابزاری برای تغییر نوع حرکت دستگاه از حالت چرخشی و حالت محوری است که پل ارتباط بین تسمه با محور تشکیل می‌دهد. این مورد از قطعات دستگاه برش لیزر به صورت دنده دار بوده که با تسمه درگیر می‌شود و امکان چرخش محور را به وجود می‌آورد. عملکرد این قسمت از دستگاه تأثیر چشمگیری بر بخش حرکتی کلی دستگاه برش لیزر وجود دارد و در کنار آن قطعاتی مانند هرزگرد دستگاه لیزر، تولید محور ایکس دستگاه لیزر و پولی آلومینیومی دندانه دار وجود دارند.

روتاری

روتاری یکی دیگر از قطعات حرکتی استفاده شده در دستگاههای برش لیزر است که در آن یک قطعه دوار حول یک نقطه تقارن است که روی محور Y حرکت می‌کند تا با ترکیب شدن آن با حرکت محور در جهت X، زمینه برشکاری و حکاکی سه بعدی فراهم شده و از آن برای کار بر روی اجسام دایره‌ای و دوار استفاده شود. وجود روتاری برای انجام کارهای پیچیده و برش‌های سه بعدی در کارهای ظریف الزامی است.

زنجیر و تسمه محور دستگاه لیزر

زنجیرها دو ابزار پلاستیکی و منعطف در دستگاه برش لیزر هستند که دو محور x و y به کار گرفته می‌شود. زنجیر محور x برای حفاظت از شلنگ هوا و سیم‌های مربوط به سنسور فوکوس استفاده می‌شوند و زنجیر محور y به عنوان محافظ کابل دمای برق موتور و میکروسوئیچ های محور ایفای نقش می‌کند.

تسمه محور دستگاه برش لیزر یک تسمه پلاستیکی دندانه دار است که به محور دستگاه متصل بوده و دقت موتور دستگاه را به صورت درجه‌های چند دهم منتقل می‌کند. عملکرد تسمه‌ها در تایمینگ و میزان دقت دستگاه تأثیر بسزائی دارد و به همین دلیل باید کاملاً متناسب با نوع دستگاه انتخاب شوند.

کلید اضطراری

کلیدی است که به مدار برق اصلی دستگاه برش لیزر وصل می‌شود و به کمک آن می‌توان برق کلی سیستم کارگاه را قطع کرد. این کلید به عنوان کلید اضطراری در شرایط بحرانی استفاده می‌شود و در جلوگیری از ضرر و ایجاد ایمنی در محیط کارگاه نقش مهمی دارد.

در این مطلب تلاش کردیم که قطعات دستگاه برش لیزر را با تبدیل کردن آن به دو بخش لیزری و حرکتی معرفی کنیم و وظیفه هر کدام از آنها را ذکر کنید. البته از آنجایی که بخش حرکتی دستگاه بیشتر شامل قطعاتی می‌شود که هر روز با آنها سر و کار داریم، کمتر این بخش‌ها را معرفی کردیم و تمرکز اصلی مطلب را بر روی بخش دیگری معطوف کردیم. اگر در هر کدام از موارد ذکر شده در این مطلب دچار مشکل هستید، می‌توانید سؤالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

قیمت دستگاه برش لیزری

سوالی دارید ؟
Send via WhatsApp