دستگاه برش لیزر

شاید اگر بخواهیم در مورد تاریخ شکل دهی و فرمینگ ابزار و قطعات ساده فلزی زمان مشخصی تعیین کنیم، امکان چنین کاری وجود نداشته باشد. دلیل آن هم نامعلوم بودن زمان قطعی بسیاری از رویدادها و چالش های تاریخی در زمان های بسیار دور است. در این گونه موارد، معمولا بازه های زمانی با گستردگی چند صد سال به کار می روند تا یک نقطه زمانی خاص! بر اساس برخی تصاویر به جا مانده روی دیوره غارهای باستانی استفاده انسان از ابزار دیده می شود. همچنین نقوشی که از هزاران سال پیش و حتی دهها هزار سال گذشته، بر سنگ نگاره های کشف شده در نقاط مختلف جهان مشاهده می گردد، گواهی بهره گیری از قطعات کوچکی برای شکار یا انجام کارهای روزانه است. شاید باور کردن این موضوع که ابتدا و انتهای عصر تحولات ماشین سازی، از زمان ترسیم این نگاره ها تا دوران دستگاه برش لیزر چه مدت به طول انجامیده است، جالب توجه و غیر قابل باور باشد.

علاوه بر تصاویر مختلف، اگر سری به موزه های کوچک و بزرگ در سرایر دنیا بزنید، به صورت ملموس تری شمایل و کارآیی استفاده از ابزار فلزی را مشاهده خواهید کرد. بسیاری از غرفه ها و سالن ها، مربوط به جواهرات و فلزات تزئینی و زینتی دست ساز بشر از عهد قدیم هستند که به نمایش گذاشته شده و تعجب انسان را بر می انگیزند. برای بشر قرن حاضر که با ماشین آلاتی از جمله انواع دستگاه سی ان سی یا دستگاه برش لیزر سر و کار دارد، اینکه چطور بدون چنین تجهیزات مدرنی، آن محصولات ظریف و بی نظیر ساخته و شکل دهی شده اند، شگفت انگیز خواهد بود.

 

دستگاه برش لیزر

در بسیاری از موزه ها نیز قسمت هایی وجود دارند که به طور تخصصی، ابزار آلات انسان های اولیه و سیر تکامل این ابزار تا قرن بیست و یکم را به نمایش می گذارند در مجموع، می توان این طور برداشت کرد که موضوع شکل دهی فلزات، سابقه تاریخی بسیار طولانی دارد. امروزه اما شکل دهی و فرمینگ را نه تنها برای فلزات، که برای مواد و متریال دیگری نیز به کار می بریم. به علاوه این که روش های این کار و زیر شاخه های گوناگونی که به این روش ها وابسته هستند و از آن ها منشعب شده اند، تنوع جالبی پیدا کرده است. ماشین هایی از جمله دستگاه برش لیزر و یا انواع دستگاه  سی ان سی، نمونه های متاخر این تحولات به حساب می آیند.

 

 

به این ترتیب، زمانی که در مورد یک فن آوری نوین مانند دستگاه برش لیزر صحبت می کنیم، باید توجه داشته باشیم که در پس این فن آوری، تاریخی طولانی و سیر تحولاتی پر فراز و نشیب و بسیار کهن سال نهفته است. نادیده گرفتن این پیشینه، موجب نگاه و ذهنیت نادرستی نسبت به هر یک از این ماشین ها خواهد بود. به عبارت بهتر، دستگاه برش لیزر، حاصل گرد هم آیی چندین رشته مختلف فنی و مهندسی و علوم پایه در کنار یکدیگر و پیوند آن ها با تکنولوژی هوشمند و دیجیتال است. آنچه که دستگاه برش لیزر، دستگاه سی ان سی و ماشین های حکاکی و فرمینگ کامپیوتری را از سایر خویشاوندان قدیمی تر خود تفکیک می نماید، همین بهره مندی از قابلیت کنترل هوشمند و خودکار است.

 

باید دقت کنیم که عنوان کنترل هوشمند و خودکار به معنای بی نیازی از کاربر و اپراتور دستگاه برش لیزر نیست. چرا که هر ماشین از جمله دستگاه برش لیزر، بهرحال ساختاری مکانیکی و خطاهای معمولی در مکانیزم خود دارد و ممکن است در مواردی نیاز به رفع عیب و یا بهبود روند کار داشته باشد؛ اما نقش ناظر چنین ماشینی هایی با وظیفه کاربر حین کار با انواع دستگاه های مکانیکی و نیمه خودکار تفاوت های زیادی را در بر می گیرد.

 

 

محصولات ما

فایل PDF این نوشته را برای خود ایمیل کنید
مارا به اشتراک بگذارید :
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •